Kategorie: články

Rodina? Hlavně hospodářská jednotka.

Postavení žen v pravěké společnosti velmi úzce souviselo se stavem rodiny, klanu a kmene.

Postavení žen v pravěké společnosti velmi úzce souviselo se stavem rodiny, klanu a kmene. Předpokládá se, že lidé původně žili v hordách, později ve skupinových manželstvích, mohli žít i v mnohoženství nebo mnohomužství. Žádná forma rodinného soužití nebyla náhodná. Jednalo se o společenský standard, případně byla situace vynucena mimořádnými podmínkami. Například mnohoženství na určitou dobu po válkách, kdy přežilo málo mužů.

Uvádí se, že manželství bylo odjakživa institucí spíše hospodářskou, než aby upravovalo způsoby pohlavního soužití. Toto hledisko nabývalo na důležitosti, když docházelo k přisvojování původně obecného vlastnictví kmenů, klanů atd. Jedni bohatli na úkor druhých a chtěli mít zajištěno, aby jejich majetek zůstal ve vlastnictví přímých potomků. Jak uvedli autoři knih „Dějiny ženy“ a „Dějiny lásky“, instituce manželství znamená v podstatě spoutání ženy a omezení její vlastní volby.

Ani původní soužití v hordách zřejmě neznamenalo nějaké bezuzdné míšení každého s každým. Předpokládá se jakási forma pohlavního vlastnictví a rovnoprávné postavení žen a mužů při výběru protějšku.

Jan Padych

25.1.2013

Sepsáno pro WWW.PADYCHBOOKS.COM

Zdroj: Jan Padych: Pravěké ženy a jejich velké tajemství


Vydáno: 4.1.2018 7:00 | 
Přečteno: 151x | 
Autor: Jan Padych
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.