Kategorie: články

Svět žen a svět mužů

Pravěké společnosti byly důsledně polarizovány

Pravěké společnosti byly důsledně polarizovány. Svět žen a svět mužů se v několika směrech vzájemně odlišovaly. Především z důvodů hospodářských a rozdělením práce na mužskou a ženskou. Šlo také o důvody náboženské a magické. Ženy uctívaly především ženská božstva a ženské duchy. Ke vzájemné ochraně magických tajemství existovaly tajné společnosti. Předpokládá se, že ženské tajné spolky měly zpočátku lepší organizaci, především v neolitu (v závěru doby kamenné).

A co se v tajných spolcích tajilo? Každopádně tam probíhalo zasvěcování mladých dívek do dospělosti. Ženy uctívaly svoji Velkou Bohyni a různé ženské duchy. V neposlední řadě provozovaly i magii, určitě víc eroticky zaměřenou, než byla magie mužská.

Život jedince v pravěku byl podroben mnohým příkazům a zákazům. Vyprávělo se množství mýtů a zkazek o bozích a hrdinech, jejichž jednání bylo vhodné napodobovat. Ženy měly své vlastní bohyně i lidské hrdinky, své vzory. Mezi postavami z mýtů a zkazek, vyprávěných mezi ženami, se nepochybně vyskytovala převaha mocných kněžek, anebo jiných žen vybavených magickou mocí, třeba čarodějnic. Například ve starověkém Egyptě měli v oblibě prastarou zkazku o tom, jak se čarodějnice Isis stala bohyní. Na cestě, kterou se ubíral sám veliký sluneční bůh Ré, nastražila hada, který boha kousl do nohy. Protože jed speciálně začarovala, rána nešla vyléčit a mocnému bohu hrozila smrt, doprovázená strašlivou bolestí. Čarodějka Isis se nabídla, že ránu vyléčí, ale potřebovala znát tajné jméno zraněného. Bůh Ré dlouho odmítal své tajné jméno prozradit, neboť by tím přišel o svoji suverénní moc. Nakonec pod tlakem bolesti a strachu své skutečné jméno prozradil a byl vyléčen, ovšem za cenu ztráty své moci. Zato z čarodějky Isis se stala mocná bohyně, ve starém Egyptě velmi oblíbená.

Jan Padych

25.1.2013

Sepsáno pro WWW.PADYCHBOOKS.COM

Zdroj: Jan Padych: Pravěké ženy a jejich velké tajemství


Vydáno: 5.1.2018 3:38 | 
Přečteno: 214x | 
Autor: Jan Padych
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.