Kategorie: Odborné posudky

PhDr. Martin Pilař, CSc

obor literatura, literární kritik , Ostravská univerzita, vědecký pracovník České akademie věd, člen Oxfordské univerzity

Řekne-li se "román z pravěku", vybaví se českému čtenáři v prvé řadě dobrodružné romány Eduarda Štorcha. Neustálá přitažlivost jeho příběhů je dána nejen exotičností časově vzdálených dějů, ale i tím, že autor užíval osvědčených prostředků dobrodružné četby pro chlapce. Román ostravského autora Jana Padycha Nesmrtelný (úvodní svazek zamýšleného cyklu Z pravěkých ság) je štorchovskému pojetí blízký pouze dobrodružnou příběhovou linií, autora však rozhodně nelze považovat za přímého pokračovatele českých "indiánek" z pravěku a cizí je mu také zaměření na dětské čtenáře. I na pravěkých životních reáliích jej totiž nejvíce přitahují tajemné a občas i velmi kruté rituály, jejichž existence na Moravě je archeologicky doložena. Do poutavého příběhu se tak promítá například přítomnost ženských kultů a amazonismu, ale autor nabízí také určité příběhové řešení světoznámého nálezu hrůzně zmasakrovaných čtyřiceti ženských koster v Býčí skále (Moravský kras). Český čtenář, který je zvyklý spíše na idylický a ideální obraz vlastních dávných dějin, může být zaskočen zvláště těmi pasážemi románu, v nichž dochází ke kanibalismu. Nábožensky motivované lidojedství ovšem nebylo v dávné Evropě ničím výjimečným a archeologické nálezy je dokládají i v moravských lokalitách. Smyslem Padychova románu rozhodně není skandalizace dávných dějin, ale naopak snaha o co nejpravdivější pohled na středoevropskou pravěkou společnost. Padychovo dráždivé přehodnocení vžitého pohledu českých prozaiků na pravěk má reálnou naději na bohatou čtenářskou odezvu, a to jak příznivou, tak samozřejmě i kritickou.
(Jan Padych: Nesmrtelný - Z pravěkých ság, doslov PhDr.Jiří Pavelčík, Alpress, Frýdek-Místek, 2000, náklad i cena neuvedeny)

Vydáno: 6.5.2012 12:34 | 
Přečteno: 1137x | 
Autor: Padych
 | Hodnocení: