Kategorie: Odborné posudky

PhDr. Tomáš Pavlica, CSc : Tvrdé, ale velmi zajímavé čtení

(Padych, Jan: Nesmrtelný. Z pravěkých ság. Alpress, Frýdek-Místek, 2000, edice Klokan. Grafická úprava Z. Janáček, doslov PhDr. Jiří Pavelčík, CSc, Stran 248.)
Tradice beletrie vycházející z archeologických nálezů je u nás stará více než sto let (Kliment Čermák, Eduard Štorch, Jiří Neústupný). Ti starší autoři měli společné dvě věci: všichni byli archeology a museli psát tak, aby je tehdejší cenzura "pustila". Archeologie málokdy zjistí konkrétní události, zato podá perfektní obraz života. Archeolog například napíše: hrob šestnáctileté ženy prokazuje, že dotyčná se narodila v chudé rodině, ale byla velmi krásná. Proto se ve 12 letech provdala za bohatého velmože a v 16 letech zemřela při porodu. Jak to může archeolog zjistit? Najde kostru, kterou antropolog určí jako kostru ženy. Dívka byla do 12 let podvyživená, pak se její způsob života výrazně zlepšil. Nejpravděpodobnější příčinou smrti šestnáctileté zdravé a urostlé dívky je pak komplikace u porodu. Řekněte sami, není to téma na román?
Ostravský autor J. Padych není archeolog, zná však dokonale archeologickou odbornou literaturu. Jeho kniha je drsnější, než práce výše zmínených autorů, což je dáno dnešními poměry. Ale také je více podložená nejnovějšími výsledky výzkumu. Odehrává se kolem r. 700 př. n. l., na přelomu bronzové a železné doby. Není to pouhý akční příběh, je v něm hluboká symbolika. Odehrává se někde v blízkosti Moravského krasu. Hrdinou je sedmnáctiletý Kalanis, syn rodového náčelníka, který má značné problémy. Nebyl dosud přijat mezi muže, ač jeho mladší kamarádi už byli. Je zamilován do své sestry Bělky, i když ví, že incest je odsuzován a trestán. Mnohokrát je v nebezpečí smrti, ale vždy jej zachrání někdo neznámý nebo znamení, které má vytetováno na rameni. Jeho život se odehrává ve věštbách starých vědem, v boji proti sousednímu náčelníkovi, který se snaží získat území bohaté na železnou rudu, v náručí žen, dokonce i v souboji s otcem...Objevují se zde motivy boje mužů proti kultem dané nadvládě žen, dokonce i motiv záhadného pokladu v Býčí skále, kultovní kanibalismus, lidské oběti. Konec nebudeme prozrazovat, ale je optimistický. Zajímavá je tvorba jmen. Titulů náčelníků, vlastních jmen, jmen osad. Pochopitelně. O jménech u nás něco víme až od Keltů, kteří přišli do našich zemí 300 let po vyvrcholení Padychova příběhu. Takže autor musel tvořit samostatně. Nutno říci, že se značnou invencí. Jsou zde jména znějící slovansky i jména velmi cizí. Knihu je nutno doporučit. Laik i odborný zájemce o archeologii se zde dozví mnoho nového. Zároveň ho zaujme napínavý a barvitý příběh. Jde o text drsný a syrový, a proto dost odlišný od "klasických " románů Eduarda Štorcha. Míra historické pravdivosti (či alespoň pravděpodobnosti) je však v Padychově pojetí nesrovnatelně vyšší. Hlavně proto by zmíněná kniha neměla uniknout pozornosti českých zájemců o dávnou historii.

Vydáno: 6.5.2012 12:35 | 
Přečteno: 1322x | 
Autor: Padych
 | Hodnocení: