Kategorie: Výňatky

Dobývání hradiště Štramberk

Dobývání hradiště ŠtramberkPrastará tajemství (6 dílů) [výňatky] - (vydáno v roce 2016, nakladatelství DANIEL, Ostrava)
Sartakisův kupecký průvod se na příští den vymanil z kopců a před nimi se rozprostřela krajina s příkrými vrchy....

Sartakisův kupecký průvod se na příští den vymanil z kopců a před nimi se rozprostřela krajina s příkrými vrchy. Vpravo se rýsovaly kopce hor. A hlavně se před nimi otevřel výhled na jeden z protáhlých vrchů s ohromným hradištěm na temeni. Vysoké valy, dřevohlinité, a na nich palisády, sem tam s věžemi. Hemžilo se na nich množství obránců. A zdola proti nim vybíhali útočníci na koních i pěší. Bylo jich mnohem víc než obránců už na první pohled. K nebi se zvedala ohromná hejna šípů a padala dolů za hradby. Sem tam nějaký šíp strhl některého z obránců dovnitř nebo ven. Ozývaly se nadávky a kletby, plné nenávisti i hrůzy. Za většinou střel útočníků se táhly temné linie jako čmoud. Bezpochyby zápalné šípy. Kdo ví, co do svých směsí dávají, že to tak čmoudí. Zprvu se zdálo, že všechno se odbývá potichu, avšak brzy jako by se všechen hluk začínal rozléhat a stále sílil. Gudmegis chtěl zastavit, avšak zezadu ho tlačili další a další. Takže musel jít dál, aby ti vzadu viděli. Hlavně aby viděl kupec Sartakis. Zíral s otevřenou hubou. Ani slovo nevydal. Jenom zděšeně zíral. A Gudmegis? Hradiště mu připomnělo Molberu, ale tam byly kamenné hradby. A něco mu říká, že když padla Molbera, ani tohleto hradiště se neudrží.

Skendové! zahleděl se Gudmegis po útočících. Nejenom oni. S nimi hodně spojenců. Z krajiny od Molbery, ale i z daleka. Ze stepí na poledni, ale i z lesů a stepí na východě a dalekém poledni, až z břehů ohromného moře. Nejmocnější ze všech jsou Scholtové. O těch bojovnících mu povídal Rafis, že přišli na poslední chvíli a jejich příchod pokořil hrdou Molberu. Muži na koních, se špičatými čepicemi, v hrubých kabátcích, někteří se šupinovými pancíři, ale všichni bezesporu s dlouhými i krátkými meči a s čakany. Také s luky nevelikými, ovšem patřičně zahnutými a zpevněnými kostmi. Ale co třeba zaskočilo Gudmegise nejvíc, byli spojenci útočníků, kteří se nejevili, jako by přišli z daleka. Jejich oděvy a zbraně vypadaly úplně stejné jako u obránců. Takže s cizinci proti obráncům bojuje mnoho místních. Žádní obyčejní zemědělci. Bojovníci vlivných velmožů. Možná jejich nějací dhurgisové. Že by si takto místní Atreisové mezi sebou vyřizovali účty? Za pomoci Skendů? A Scholtů?

Ještě, že mohli jít cestou, která přímo nevedla k bojišti, a přitom měli dobrý výhled. Útočníci přistavovali žebříky, navrtané kůly s prostrčenými příčkami. Šplhali a drápali se nahoru, odkud po nich obránci stříleli šípy, házeli oštěpy a všechno, co se dalo. Mnoho útočníků se dostalo na žebříky, ale jenom někteří dokázali vylézt nahoru a udělat tam místo pro další. Boj trval po celou dobu, dokud na něj z průvodu dohlédli a pokud slyšeli kravál. Ale bezpochyby trval ještě déle. Potom už Sartakis nehodlal okounět. Ostatně zanedlouho bylo zpoza kopců vidět, jak se odněkud z míst boje zvedá těžký černý dým. To už jistě útočníci vpadli dovnitř a dá se jenom domýšlet, že jednají krutě jako vždy a všude. A pokud se jedná o něho, Gudmegise, je docela svolný k příkazům kupce Sartakise, aby si všichni pospíšili a průvod aby se co nejvíc vzdálil. Tomu ohromnému hradišti, jehož název on zřejmě nikdy dosud ani nezaslechl, už podle všeho nepomůže nic na světě. Vzdálení příbuzní skendského Chonši Konugu Sikely, ba i té zajímavé bojovnice Krogaly, se podle všeho v boji vyznají jako nikdo jiný. A pokud mocná Molbera neodolala, pak určitě ani toto ohromné hradiště neobstojí. Ani další jemu podobné.

-----------------------
Stáhněte si nové eknihy z webu www.padychbooks.com autora Jana Padycha:

  • Prastará tajemství 1.-6.díl – dobrodružný a mysteriózní příběh z konce pravěku
  • Krysa v hlavě – příběhy mladých lidí z konce 80. let (party, šikana, fašismus, satanismus, feťáctví, narkomanie)

 


Vydáno: 25.8.2016 16:11 | 
Přečteno: 404x | 
Autor: Padych
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.