Kategorie: Výňatky, Čas vlků

Obřad čištění studánek v době kamenné

Obřad čištění studánek v době kamennéČas vlků [výňatky] - (vydáno v roce 2007, nakl. BETA BOOKS Praha)
V ty dny si ani neuvědomil, že zrovna nastal svátek vody a růží, opravdový začátek léta. Přišel na to, když v lese najednou zahlédl procesí děvčátek v dlouhých bílých halenách s květinovými věnečky na hlavách, s vlasy rozpuštěnými, jak bosé kráčí k nedaleké studánce.

A úplně vpředu, kráčela Abchelma. Rovněž bosá, na hlavě věneček, dlouhé černé vlasy spuštěné na záda a na hruď. Zprvu kráčely tiše, potom začaly zpívat. Vůbec nerozuměl, ale to nebylo podstatné. Stejně pochopil, že jde o svatý obřad, který nesmí znesvětit svojí přítomností žádný muž.
Chtěl se proto poslušně vzdálit, avšak uvědomil si, že on přece není obyčejným pastevcem a strážcem, jakým býval předtím. Co se týká všech ahrchušských mužů, to se ho už netýká, a co se týká jeho, netýká se ostatních. Pokud je mu dovoleno chodit do samého středu Ozhrvy a sledovat obřady žen, pak se neproviní ani v tomto případě.
Odhodlání v něm sílilo a snadno přemohlo obavy. Představa, že uvidí Abchelmu, jak po jejím nahém těle stéká voda, ho přitahovala.
Plížil se za procesím. Studánku, ke které děvčata mířila, dobře znal.
Zaujal tam místo se skvělým výhledem.
Rozhodně ho nezklamal.
Co spatřil, předčilo jeho očekávání. Když děvčata za tichého zpěvu Abchelmu odstrojila, ta vstoupila do vody a její družky nabíraly do svých dlaní vodu a lily ji po jejím těle. V tom, jak stála ve vodě, v hlasitém zpěvu, ale i v tom, jak voda stékala po jejích ramínkách, ručkách, malých pevných ňadrech, útlém bříšku, pod ním, a dále po nesmírně hezky tvarovaných nožkách, se zračilo něco až nevyslovitelného. V jejím těle takto posvěceném se mu jevila ohromná síla všeho, co na jaře probouzí k zelenání veškeré ohromné stromy a porosty, co vytahuje ze země znovu narozené zrno a působí, že nový člověk se na svět vrací skrze ženino tělo.
Stál v křoví a ani se moc neskrýval. Užíval si tu chvíli, jakých v životě mnoho ani nemůže být, neboť právě v jejich vzácnosti je to jejich pravé a ničím nezaměnitelné. Možná ho i některé z děvčat vidělo. A pokud přece jen, pak ho měly za někoho z jiného světa. V určité dny se přece stává, co jindy bývá jenom snem či pouhou představou. Dokonce se mu na chviličku zdálo, že ho zahlédla i Abchelma, protože se jeho směrem dlouze zahleděla. Nijak se ale nedala vyrušit. Tehdy pochopil, že pokud někdy myslel třeba na Chmivu nebo na Chičhirgan, pak v té chvíli už pro něho Abchelma byla něčím víc než ty dvě. Též pochopil, že to jedině ona má právo stát se budoucí velkou Ahrmbou, Orodovnicí za všechno živé. Jedině ona a žádná jiná. Co uviděl, rozmohlo se v něm silněji, než kdyby mu jen do polévky ukápla svoji čmýru, anebo do nohavíc zašila čtyřlístek, což obojí beztak už stihla udělat. Ty okamžiky v něm způsobily své. Od této chvíle už měl zcela nepochybně v hlavě místo jenom pro ni.
Ještě pozoroval, jak děvčata zpívala, obtančila své kruhy a vybírala z vody spadlé větévky a vše, co do ní napadalo. Abchelma zatím už z vody vyšla a družky ji oblékly zpět do její dlouhé bílé haleny. A když celé procesí odešlo, zůstal na témže místě a stále prožíval ten úžasný div, jehož se tak z ničeho nic stal tajným svědkem.
Voda nebyla tak průzračná, jak by se dalo čekat po nesmírném svátečním okamžiku, dno ve studánce zůstalo rozšlapáno. Ale o to stejně nešlo, ani nemohlo jít. Natáhl ruku, aby ji v té vodě namočil, s obavami ji však stáhl zpět, aby svým dotekem snad něco nezpůsobil. Vždyť voda zrovna v té chvíli nemohla být jako jindy. Musela být zázračná. Třeba to byla živá voda, která nemocnému pomůže a zdravému uškodí. On, Khranš, to tak v tomto okamžiku cítil.

-----------------------
Stáhněte si nové eknihy z webu www.padychbooks.com autora Jana Padycha:

  • Prastará tajemství 1.-6.díl – dobrodružný a mysteriózní příběh z konce pravěku
  • Krysa v hlavě – příběhy mladých lidí z konce 80. let (party, šikana, fašismus, satanismus, feťáctví, narkomanie)

 


Vydáno: 29.7.2012 10:53 | 
Přečteno: 873x | 
Autor: Padych
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.