Kategorie: Výňatky

Příchod do Krumlovského lesa

Příchod do Krumlovského lesaPrastará tajemství (6 dílů) [výňatky] - (vydáno v roce 2016, nakladatelství DANIEL, Ostrava)
Drželi se směrů a trasy, kterou jim navrhl Selis Godchalis. Plížili se obezřetně. Jako vlci...

Drželi se směrů a trasy, kterou jim navrhl Selis Godchalis. Plížili se obezřetně. Jako vlci. Aby je neviděl žádný člověk, ani neucítil žádný pes. Tak se dostali do Dhedakmy, neboli do místa kamenů dávných předků. Už jenom samotný pohled ohromuje každého, podobně jako je tomu u Býčí jeskyně. Na kopcích i mezi nimi se už v pradávných dobách navršily hromady. Přímo haldy opracovaných kousků pazourku, většinou kolem jam, některých už kdysi zasypaných. Ale i haldy jsou částečně pokryté hlínou, z níž vyrůstá tráva. Matvalis i jeho druhové mnoho slyšeli o těchto těžebních jamách, avšak žádný z nich tam dosud nebyl. Vždyť o tom, který klan tam vyšle své muže, nerozhodují obyčejní lidé. Vždy jenom svatí muži. Hlavně Brodangis, zrovna ten, za kterým je poslal Selis Godchalis.

Neměli ani trochu odvahy se pustit mezi haldy a odkryté jámy. Muži, kteří tam posedávali na kamenech a štípali a otloukali kousky pazourku, si vůbec nevšímali, že někdo přišel. Hleděli si svého a bezesporu si svoji práci užívali, což Matvalis samozřejmě chápal. Vždyť se povídá, že takových míst je málo, kde je člověku dovoleno dotýkat se obyčejných věcí, kterých se v dávných dobách dotýkali předkové. Zrovna ti, po kterých zůstalo tolik kamenů a hlíny. Tolik úmorné práce, dřiny a umu. Nebylo těžké pochopit, že tito muži si připadají jako v jiném světě. Každý, kdo tam někdy pracoval, aby na místě zanechal své, byť jen nepatrné stopy, nikdy nezapomene. Vždyť nejenom jemu se naskýtá možnost vnímat práci předků. Také ti, kteří přijdou po generacích, budou vnímat i jeho práci. Vždyť i pro ně se stane jedním z těch, jimž náleží bezmezná úcta.

Zamířili k osadě z několika obydlí, odkud jim už přicházeli vstříc dva muži v dlouhých řízách s berlami se znaky slunce. Kráčeli důstojně, vědomi si svého významu.

Matvalis se postavil do čela mladíků a už z dálky mával rukama, že přišli v míru. Oba důstojní muži jim blahosklonně pokynuli s úsměvy, jako že ani žádné nepřátelství neočekávali.

Jeden ze slovutných svatých mužů se představil jménem Brodangis. Právě na něho je předtím odkázal Selis Godchalis. Jeden z mladíků podal Brodangisovi proutěnou klec s holubem a Matvalis mu sdělil, že má odeslat svůj vzkaz. A oni tam mají zůstat do jara.

„Do jara, povídáš?“ usmál se Brodangis a pohlédl úkosem na druhého muže. „Tak tedy pošleme našemu příteli vzkaz, že jste dorazili v pořádku. Já stejně tušil, že prorok chystá velké věci.“

Matvalis s ostatními mladíky nevěděli, co si mají myslet. Vždyť svatí muži vždycky konají něco velkého. Už jenom tím, že jsou.

-----------------------
Stáhněte si nové eknihy z webu www.padychbooks.com autora Jana Padycha:

  • Prastará tajemství 1.-6.díl – dobrodružný a mysteriózní příběh z konce pravěku
  • Krysa v hlavě – příběhy mladých lidí z konce 80. let (party, šikana, fašismus, satanismus, feťáctví, narkomanie)

 


Vydáno: 25.8.2016 15:43 | 
Přečteno: 458x | 
Autor: Padych
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.