Kategorie: Výňatky

První útok na hradiště Molpír

První útok na hradiště MolpírPrastará tajemství (6 dílů) [výňatky] - (vydáno v roce 2016, nakladatelství DANIEL, Ostrava)
Něco tak ohromného dosud nikdy nespatřila, ba ani si to předtím ani nedokázala představit...

Něco tak ohromného dosud nikdy nespatřila, ba ani si to předtím ani nedokázala představit. Co proti tomu jsou všechny osady a hradiště, která minuli na cestě? A sebevětší tábory ve stepi?

Na vysokém vrchu se tyčila slavná, zpupná a tolik nenáviděná Molbera. I z dálky budila ohromný respekt, ne-li přímo úděs.

Kůlové hradby na valech, zpevněných balvany! Do výšky se tyčí i několik hranatých věží. A těch bojovníků, hlavně mužů, ale i žen, co na nich výhrůžně mávají zbraněmi, které se zlověstně blýskají i na dálku. Něco takového rozhodně nečekala. A přitom o Molbeře slyšela už tolik!

I řev Molberských, který se nesl z dálky jako hřmot. No hrůza!

Jezdci se sjíždějí. Každý z nich přesně ví, kde je jeho místo. Někdo se dere přímo, jiný podle troubení nebo rozdílných tónů z píšťalek.

Zdá se, že se schyluje k bitvě.

Krogala váhá, co má udělat. Zatím ale jenom všechno sleduje z vozu. Matka se k ní přitiskla a držela se jí pevně kolem těla a celá se chvěla.

Mladá bojovnice si uvědomuje, že po ní nikdo nic nechce. Nikdo ji nikam nevolá, ani neposílá. Nikdo nic nenařizuje. Ona sama se nikam nehrne.

Kolem vozu procházejí pěší bojovníci, ne však Skendové. Je na nich většinou vidět odhodlání. Nejspíš se moc rádi střetnou s Molberskými. Asi jim mají co vracet. Rozeznala i několik žen, přestože mají i čapky a kožené přílby jako muži.

Čekala, že obránci se vyrojí před hradby a vyrovnají řady k boji. Nic takového se však nedělo.

Pěší spojenci se houfovali za několika málo jezdci a za dvoukolé vozy svých velmožů. Po halasném zatroubení se pohnuli kupředu. Napřed rázným krokem, potom v prudkém běhu. Jejich řev se nesl krajinou jako bouře. Matka se ještě víc přimknula ke Krogale. Chvěla se až neuvěřitelně. I řev skoro podlamoval kolena. Cítila, jak ji zvolna ovládá slabost, jakou dosud nepoznala. Avšak vzápětí si uvědomila, kým vlastně je a co má konat.

Začala se ohlížet, kde vězí Skendové. Proč neútočí s cizinci. Bok po boku jako spojenci. Až daleko vzadu se Skendové řadí do svých houfů. Avšak nespěchají. Podle všeho mají času víc než dost.

A na mírně vyvýšeném pahorku se ještě o poznání volněji řadil zcela nový houf. V něm však nepozorovala žádné ošuntělé bojovníky. Jenom samé pestré oděvy, čapky a přílby. I koně hýřili pestrostí barev a lesklými ozdobami, stejně jako jezdci.

Snadno rozeznala Velkého vůdce, Pána zástupů a stád, Chonši Konugu Sikelu. V jeho blízkosti pak i svého otce, Konugu Arvise. V těsné blízkosti Velkého vůdce. Útlá dívčí postava. Bojovnice krasotinka. Bodejť by ji nepoznala! Samozřejmě Dheilana! Je to ona, třebaže takový pestrý kabátec ona nikdy nenosila, ani nemohla nosit. A na kabátci šupinatý pancíř, kryjící jí jenom hruď, patřičně se nadouvající. A ta přílba, blyštící se zlatem. Takovou také nikdy neměla! Jak by mohla mít! Co tam dělá? Co tam pohledává?

Pozornost všech se obrátila k bojišti. Útočníci napřed poslali na hradby každý alespoň po dvou třech oštěpech, až to hučelo široko daleko. Ti, co se dostali ke zdi, nastavili štíty a na ně se vydrápali další muži a na jejich štíty zase další. To však bylo pro obránce velmi snadné. Zvedali nad hlavy balvany i menší kameny, také všelijaké věci, a házeli dolů na útočící muže i ženy. Hodně jich popadalo, sice většina z nich utekla, avšak několik jich zůstalo. Útočníci už zjevně ztráceli odvahu a dali se na ústup. Přitom se kryli štíty, úspěšně i neúspěšně. Před šípy, kameny a oštěpy, vrhanými z hradby.

Útok už pozbyl smysl. Alespoň tento.

-----------------------
Stáhněte si nové eknihy z webu www.padychbooks.com autora Jana Padycha:

  • Prastará tajemství 1.-6.díl – dobrodružný a mysteriózní příběh z konce pravěku
  • Krysa v hlavě – příběhy mladých lidí z konce 80. let (party, šikana, fašismus, satanismus, feťáctví, narkomanie)

 


Vydáno: 25.8.2016 15:58 | 
Přečteno: 453x | 
Autor: Padych
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.