Kategorie: Výňatky

Vize zasvěcené bojovnice

Vize zasvěcené bojovnicePrastará tajemství (6 dílů) [výňatky] - (vydáno v roce 2016, nakladatelství DANIEL, Ostrava)
Hranice planuly, hrubé ženské zpěvy se vzájemně překřikovaly. Jako v boji...

Hranice planuly, hrubé ženské zpěvy se vzájemně překřikovaly. Jako v boji. Vtom zaduněly bubny pod dlaněmi dvou starších družek. Nechaly se slyšet vydatně. Bubnování vířilo, měnilo rychlost i spád, přecházelo v chaos i řád. Až nakonec zavládl rytmus, ku podivu až velmi pravidelný. Ženy svlékaly hrubé kabátce a jedna po druhé se přidávaly do kruhů, obcházejících ohně. Také Krogala svlékla kabátec a upustila ho na polehlou trávu. Vedle prázdného dřevěného poháru s tím podivným nápojem, po němž se před očima mlžilo. Rytmus přímo podmaňoval. Sám určoval pohyby, kroky, rozmachy, vdechnutí a vydechnutí. I výkřiky, jimž nikdo nerozuměl, beztak ani ta, která zrovna vykřikla. Vůbec nebylo podstatné, aby jim někdo rozuměl, někdo z lidí. Hlavně že jim rozumí velká Machkaba. I její družky, noční létavice.

Po chvíli Krogala ani necítila, že je ženou z masa a kostí. Zdála se sama sobě čím dál lehčí, jako by uměla létat. Temnou nocí i celým nebem, plným světel. Už kolem sebe neviděla nic, než jas a tmu. Prožívala úžasnou lehkost. Na jedné straně chaos, na druhé rytmus a řád. Ani sama netušila, jak dlouho to probíhalo. A najednou. Všude kolem hustá mlha, stále hustější a hustější. Skoro bílá jako mléko. A místo bubnů vzdálený dusot. Kopyta, jako když po širé stepi pádí stádo koní. Ohromné stádo koní. A blíží se. Nesmírnou rychlostí se blíží. A dusot sílí.

Přestala se otáčet a poskakovat. Snažila se zachytit směr, odkud se stádo žene. V mléčné mlze začala pozorovat jakési obrysy. Koňské hlavy, celá těla koní. Místy se ztrácející v mlze. Ale na několika koních někdo sedí. Jezdci. Spíše jezdkyně. Jakési ženy. Dívky? Jejich vlasy vlají ve větru, stejně jako dlouhé hřívy koní. Dusot stále sílí, jako by ho nebylo dost. Krogala si dlaněmi zakrývá uši. Marně.

Stádo se řítí přímo k ohňům. Koně i jezdkyně jsou stále zřetelnější. Oddělují se z mlhy jako ze snů. A míří ke Krogale. Přímo k ní. Ale vždyť tam je hodně žen a dívek. Ohlédla se a vidí, že všechny tančí jako předtím, poskakují a točí se dokola. Žádná z nich nevidí a neslyší. A stádo už je skoro na dosah.

Krogala chce křičet, ale nejde jí to. Namísto toho sleduje tváře jezdkyň. Nevidí v nich žádnou nenávist. Jenom divokou radost. Smějí se a řehtají. Slyší jejich pokřiky a rozumí jim. Je to přece v tajné řeči žen. Tu ona zná.

Celé stádo projede skrz ohně a tančící kruhy žen, poskakující a točící se dokola v rytmu bubnů. Dusot kopyt se vzdaluje. V šednoucí mlze jsou vidět jenom zadky koní. Zřejmě samé kobyly a žádní hřebci. Dusot kopyt se vzdaluje, slábne. Mlha potemní a rozpouští se ve tmě.

Vtom Krogalu uchopí několik dvojic silných paží: „Krogalo, dcero Konugu Arvise a ctěné Albechy!“ zřetelně slyší povědomý hlas. „Co jsi viděla? Pověz nám.“

Poznala hlas. Neboť se jí ptala přímo svatá Alchavtla.

„Tak nám to pověz,“ zazněl hlas o poznání mírněji, spíše přátelsky, možná i trochu něžně. „Viděla jsi koně?“

„Viděla,“ přikývla Krogala. „Koně i divoké jezdkyně.“

„Tušila jsem, že znovu přijedou,“ s úlevou pronesla svatá Alchavtla a sevřela Krogalu v náruči, zatímco ostatní paže ji pustily.

Krogala procitla a zůstávala v Alchavtlině náruči, jako když byla malá u své matky. Bubny zněly dál a kolem ohňů skotačily ženy, omámené rytmem temných úderů i podivným nápojem, po kterém se měnil zrak.

-----------------------
Stáhněte si nové eknihy z webu www.padychbooks.com autora Jana Padycha:

  • Prastará tajemství 1.-6.díl – dobrodružný a mysteriózní příběh z konce pravěku
  • Krysa v hlavě – příběhy mladých lidí z konce 80. let (party, šikana, fašismus, satanismus, feťáctví, narkomanie)

 


Vydáno: 25.8.2016 15:14 | 
Přečteno: 352x | 
Autor: Padych
 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.